Witamy na stronie Zespołu Szkół w Dłużcu
Aktualności - Z życia gimnazjum

14 listopada reprezentacje dziewcząt i chłopców naszego gimnazjum rozegrały trzecią kolejkę LIGI JURAJSKIEJ w piłce siatkowej. Gospodarzem rozgrywek było Gimnazjum nr 3 w Olkuszu. Nasze dziewczęta zagrały w składzie: Klaudia Świerczek, Gabriela Szczęśniak, Anna Inglot, Anna Knap, Weronika Grzanka, Wiktoria Zielnik, Oliwia Ziółkowska oraz gościnnie Wiktoria Banyś i Dominika Pajączkowska z Gimnazjum nr 4 w Wolbromiu. W drużynie chłopców wystąpili: Patryk Kubat, Dawid Haberka, Krystian Haberka, Dawid Gawron, Kacper Rams, Sebastian Knap, i koledzy z Gimnazjum nr 4 z Wolbromia Rafał Rosół, Albert Siuzdak.
Szczególnie świetny występ zaliczyły nasze dziewczyny pokonując drużynę z Olkusza 2:0. Wbrew pozorom nie była to łatwa przeprawa. W pierwszym secie nasze zawodniczki od stanu 24:23 miały aż 5 setboli. Dużą skutecznością popisała się uczennica klasy II Wiktoria Zielnik. Jej kąśliwe zagrywki wywoływały popchoł i przerażenie w drużynie gospodarzy i w dużej mierze ta zawodniczka przyczyniła się do zwycięstwa.

Tekst i fotografie: Stanisław Osmenda

Zapraszamy do Galerii zdjęć -> Trzecia kolejka Ligi Jurajskiej

 
Aktualności - Z życia szkoły

W tygodniu poprzedzającym dzień 11 listopada, uczniowie klas czwartej i piątej SP, przygotowywali biało czerwone kokardy narodowe zwane popularnie kotylionami. Tym patriotycznym symbolem udekorowani zostali nauczyciele i uczniowie biorący udział w akademii przygotowanej pod kierunkiem pani Małgorzaty Gamrot i Marioli Świerczek-Karoń.
Występujący, zabrali wszystkich w podróż historyczną przypominającą dzieje naszej Ojczyzny, od upadku do odzyskania niepodległości. Powstańcze zrywy, emigracja, walka o język i tożsamość narodową to chleb powszedni naszych przodków. Ofiara krwi i upór w dążeniu do odzyskania państwowości przyniosły po 123 latach upragnioną wolność i chociaż po 1918 roku wcale łatwo nie było to dzisiaj jesteśmy dumnym, demokratycznym, liczącym się w Europie państwem.
Myślą dnia dzisiejszego niech będą słowa piosenki zaśpiewanej na zakończenie przez uczestników akademii:

„My mam szczęście, że w tym momencie, żyć nam przyszło w kraju nad Wisłą. My mamy szczęście!”

Mariola Świerczek-Karoń

Zapraszamy do Galerii zdjęć -> Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

 
Aktualności - Z życia szkoły

W dniu dzisiejszym do naszej szkoły zaproszeni zostali znamienici goście: pani poseł Lidia Gadek, pan Jerzy Nagawiecki, sołtys wsi Dłużec pan Marian Barczyk, sołtys wsi Strzegowa pan Czesław Gbyliczek, sołtys wsi Krzywopłoty pani Alina Kuśmierska, sołtys wsi Załęże pani Jolanta Nocoń, sołtys wsi Kąpiele Wielkie pani Zofia Duch, sołtys wsi Domaniewice pan Jacek Mędrek, sołtys wsi Kąpiołki pan Władysław Janiec, pan Leszek Sikora, dyrektor szkół niepublicznych pani Barbara Marchajska, przewodnicząca KGW Lgota Wolbromska pani Małgorzata Rams.
Okazją ku temu zaproszeniu było rozstrzygnięcie konkursów organizowanych przez Biuro Poselskie Lidii Gądek i dyrektora Zespołu Szkół w Dłużcu pana Krzysztofa Szczepankiewicza z okazji 100. rocznicy bitwy pod Krzywopłotami i Załężem. Ta cenna inicjatywa mająca na celu zainteresowanie dzieci i młodzieży historią naszego regionu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Stąd więc obrady jury w składzie: Jerzy Nagawiecki, Agata Piwowarczyk, Małgorzata Gamrot, Mariola Świerczek-Karoń, Renata Opiłka i Urszula Latacz, były bardzo burzliwe.

Więcej…

 
Aktualności - Z życia szkoły

„Cyprian Kamil Norwid pisał: „Ojczyzna to nasz zbiorowy obowiązek”. My młodzi ludzie uczymy się o miłości do ojczyzny w szkole, na lekcjach historii i języka polskiego. Ale najlepszą lekcją patriotyzmu jest dla nas obserwacja działań dorosłych. W takich chwilach jak ta, w takim miejscu jak nasza rodzinna wieś widzimy w naszej świątyni ludzi zajmujących różne stanowiska, wykonujących różne zawody, ludzi o różnych poglądach, ale mówiących jednym głosem: ”Bóg, honor, ojczyzna to nasze priorytety”.
Wspominamy dziś wielkiego wodza Józefa Piłsudskiego, którego determinacja, zdecydowanie, miłość do ojczyzny sprawiły, że Polska odzyskała wolność po 123 latach niewoli. Trzeba nam pamiętać o wielkich Polakach i o krwi przelanej za niepodległość. Trzeba nam umieć wykorzystać to co podarowali nam nasi przodkowie. Chcemy czerpać wzór z najlepszych, z tych, którzy nie pytają co Polska zrobiła dla nich, tylko mówią o tym co sami zrobili dla Polski.
Naród, który pamięta o swojej przeszłości będzie istniał po wsze czasy, dzięki takim działaniom jak dzisiejsze my młodzi ludzie uczymy się historii, dziękujemy za to wszystkim dorosłym, którzy pokazują nam, że: „Ojczyznę kochać trzeba i szanować”

Więcej…

 
Aktualności - Z życia szkoły

W tegorocznych obchodach Święta Niepodległości w Wolbromiu tradycyjnie nie mogło zabraknąć przedstawicieli naszej szkoły. W tym roku w uroczystości wzięli udział: przyjaciel szkoły pani poseł Lidia Gądek, dyrektor Krzysztof Szczepankiewicz, poczet sztandarowy oraz nauczyciele. Tegoroczne obchody miały wymiar szczególny, ponieważ 100 lat temu w dniach 17-18 listopada 1914 na bagnach między niedaleko położonymi miejscowościami Krzywopłoty i Załęże rozegrała się jedna z najbardziej krwawych bitew Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. W potyczce z Armią Rosyjską zginęło 54 legionistów, a 130 zostało rannych (w niektórych źródłach podawane są inne dane). Wśród zabitych znalazł się porucznik Stanisław Paderewski, bratanek wybitnego polskiego pianisty, kompozytora i polityka Ignacego Padarewskiego, który dowodził kompanią składającą się głównie z mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego. 44 poległych pochowano w zbiorowej mogile w miejscowości Bydlin.

Stanisław Osmenda

Więcej…

 
Sonda
Czy w twoim domu są segregowane śmieci?
 
Statystyki
Odsłon : 129846
Gości online
Naszą witrynę przegląda teraz 50 gości