Witamy na stronie Zespołu Szkół w Dłużcu
Aktualności - Z życia szkoły

Co w nauczaniu jest najważniejsze?
Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista - jak najlepsze wyniki, które osiągają uczniowie przy odpowiednim wsparciu i zaangażowaniu grona pedagogicznego, ale… czy tylko wyniki egzaminów zewnętrznych świadczą o tak zwanym „poziomie szkoły”?

Ci, którzy zajmują się tylko „cyferkami”, które publikuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w miesiącu czerwcu dowiadują się jaki wynik osiągnęli uczniowie podczas egzaminów, które odbywają się w kwietniu. Każdego roku w naszej gminie publikuje się te wyniki, tworząc mimo woli ranking szkół.  Owszem cieszą się ci, których wynik znajduje się np. w tak zwanej pierwszej trójce, ale czy to jest miarą efektywności nauczania? To jak najbardziej mylne pojecie. Dowodem na efektywność pracy szkoły może być wskaźnik Edukacyjnej Wartości Dodanej, gdyż ważna jest kilkuletnia tendencja oraz postępy w nauce na przestrzeni kilku lat. Nie chcemy tu przytaczać definicji EWD czy też interpretować wyników. W tej sprawie odsyłamy na stronę http://ewd.edu.pl.

Chcemy, aby efektywność naszej pracy, jako nauczycieli, mierzono wiarygodną miarą, a taką jest bez wątpienia wskaźnik Edukacyjnej Wartości Dodanej. Bowiem to, że ktoś znajduje się na pierwszym miejscu w wynikach czerwcowych, nie znaczy, że uczy efektywnie.

Więcej…

 
Aktualności - Z życia gimnazjum

30 października reprezentacje dziewcząt i chłopców naszego gimnazjum rozegrały drugą kolejkę LIGI JURAJSKIEJ w piłce siatkowej. Gospodarzem rozgrywek było Gimnazjum im. Jana Kowala we Włodowicach. Patron włodowickiego gimnazjum Jan Kowal był nauczycielem i działaczem oświatowym w okresie międzywojennym, aresztowany przez hitlerowców został osadzony w obozie koncentracyjnym Dachau, a następnie Mathausen/Gusen, gdzie został zamęczony na śmierć. Jego ojciec służył w Legionach Józefa Piłsudskiego.
Duże wrażenie wywarła na nas sala gimnastyczna gospodarza turnieju, obszerna, wyposażona w ścinę wspinaczkową i widownię na prawie sto pięćdziesiąt miejsc siedzących. Nasze dziewczęta zagrały w składzie: Klaudia Świerczek, Gabriela Szczęśniak, Anna Inglot, Anna Knap, Weronika Grzanka, Wiktoria Zielnik, oraz gościnnie Wiktoria Banyś i Dominika Pajączkowska z Gimnazjum nr 4 w Wolbromiu. W drużynie chłopców wystąpili: Jakub Skorupka, Patryk Kubat, Dawid Haberka, Krystian Haberka, Dawid Gawron, Kacper Rams, Sebastian Knap, Bartosz Kalarus i Rafał Rosół z Gimnazjum nr 4 w Wolbromiu.

Tekst i fotografie: Stanisław Osmenda i Marzena Krężel.

Więcej…

 
Aktualności - Z życia szkoły podstawowej

27 X 2014 r. w naszej szkole odbyła się piękna uroczystość z okazji XIV Dnia Papieskiego.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej pod opieką p. B. Rolki i p. A. Osmędy przygotowali akademię, której teksty nawiązywały do tegorocznego hasła: "Świętymi bądźcie". Nastrój i podniosłość potęgowały występy wokalne utalentowanej młodzieży, gdzie nie zabrakło ulubionej przez Papieża "Barki".

Skupienie na twarzy oraz wzruszenie towarzyszyło większości uczestników tego wydarzenia, a gromkie brawa na zakończenie, to zasłużona nagroda dla naszych aktorów.

Barbara Rolka

 

Więcej…

 
Aktualności - Z życia szkoły podstawowej

Projekt "Natura 2000-Pozytywna Inspiracja" ma za zadanie promowanie Sieci Natura 2000 wśród społeczności lokalnych.
Dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Projekt realizowany jest pod honorowym patronatem Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Karniowicach oraz pod patronatem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.
Szkoła została wytypowana do tego przedsięwzięcia z uwagi na niedalekie sąsiedztwo Pustyni Błędowskiej, należącej do obszarów Natury 2000.

Więcej…

 
Aktualności - Z życia szkoły

20 października 2014 roku odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Jak zawsze swoją obecnością zaszczycili nas: ksiądz Andrzej Michniewski, pani poseł Lidia Gądek, radna pani Wiesława Wach, radny i emerytowany nauczyciel Stanisław Pyzio, sołtys pan Marian Barczyk oraz prezes OSP Dłużec pan Mieczysław Piputa. Zebranych powitał dyrektor szkoły pan Krzysztof Szczepankiewicz składając jednocześnie życzenia dla całego grona pedagogicznego. Następnie głos zabrała pani poseł wyrażając swą wdzięczność dla pedagogów i życząc im zdrowia, i sukcesów w pracy zawodowej. Życzenia złożyła również pani Żaneta Kyć - przewodnicząca Rady Rodziców wręczając wraz z panią Danutą Imiołek piękne kwiaty dla dyrekcji i nauczycieli.
Część artystyczna została w tym roku przygotowana przez panie: Annę Świerczek-Mól, Urszulę Latacz, Krystynę Kiecę (mamę, która jest autorką tekstów piosenek zaprezentowanych podczas występu). Na początku zebrani obejrzeli filmik z życzeniami, który przygotował SU. Wszyscy uczniowie mogli złożyć swoim nauczycielom życzenia.

Więcej…

 
Sonda
Czy w twoim domu są segregowane śmieci?
 
Statystyki
Odsłon : 129848
Gości online
Naszą witrynę przegląda teraz 55 gości